KOHÚT.sk

HLAVNÉ MENU  

 
KOHÚT
POPIS
DRUHY
KOHÚTIE ZÁPASY
 

 

 
  POPIS  
 

 
kohutPopis
Kohút je majestátna nelietavá hydina. Mocní ľahší kohúti si uvedomujú často zmysle svojich krídel a naozaj ich aj využívajú, hoci len na naozaj prelet, či skôr vtáčí výskok niekam na bydlo, či menšiu striešku. Od samičiek sa odlišujú viacerými prvkami, hoci ide o ten jeden a samý druh. Netreba byť znalec však aby sme spoznali, ktorý kohút patrí ku ktorej sliepke svojim druhom.

Rozdiely:

- kohúti sú vyšší, ale nie je podmienkou že musia byť aj väčší. Sliepky môžu byť masívnejšie a ťašie, kohút zase môže pre vyššiu pohyblivosť a aktívnosť disponovať silnejším svalstvom.
- Sú pestrejšie sfarbený práve z toho dôvodu, že svojou pestrou paletou farieb a znakmi má prilákať samičku, pýšiť sa, byť videní a pútať pozornosť.
- Väčší hrebienok na hlave
- U mnohých plemien je aj väčší zobák
- Masú je tvrdšie a tuhšie, využívané skôr na vývar, nemá využitie na prípravu jedál tak široké ako u sliepok, kde je jemnejšie a oveľa bohatšie aj na mnohé látky
- Kohúti majú mohutnejšie a dlhšie perá na chvoste, ten je často najväčšou pýchou a tiež disponuje oveľa väčším sfarbením pierok, ich dĺžkou a hustotou

Pre svoju vrodenú rivalitu je ale nepísaným pravidlom mať na jednom dvore len jedného kohúta. Často sa s druhým neznesie na jendom mieste, kohút si totiž nie len bráni svoje územie a dvor, ale aj svoj, povedzme tomu harém, samičiek.
 
 

© n-games.eu text content. and template.   Všetky práva vyhradené. Zákaz kopírovania textu. owner L222